A Vámszer Géza Művészeti Népiskola idéntől Erdei Iskolai programokat is szervez. Erről a kezdeményezésről és a közelgő Családi Napról beszélgettünk Sándor Árpád igazgatóval.
Hogyan jött létre ez a kezdeményezés?
A Homoródfürdői Hatos Villa idén került át a Népiskola adminisztrálása alá, innen jött a gondolat, hogy ne pusztán egy szálláshelyként működjön, hanem szervezzünk oda táborokat és bővítsük tevékenységünket a Magyarországon már oly népszerű erdei iskolai programmal is. Ennek kivitelezésében a Zöld Székelyföld egyesülettel működtünk közre. Az ő segítségükkel sikerült szemléletes taneszközöket összeállítani és berendezni a Villában egy tantermet. Az október elején iskolás csoportoknak meghirdetett egynapos erdei iskolás programra rekordidő alatt beteltek a helyek.
Mit takar az erdei iskola fogalma?
Az erdei iskolai programok a tanulók aktív, megismerő tevékenységére, együttműködésre épít, vagyis a gyerekeknek ki kell lépniük az iskolai szerepből. Ki kell emelni a gyerekeket a megszokott tanulási környezetükből, melyet a hagyományos iskola kényszerít rájuk.
Az erdei iskolában a gyermek együtt dolgozik, tanul, tevékenykedik társaival, és más résztvevőkkel. Az ismereteket nem közlik vele, nem elmondják, hanem magának kell felfedeznie, a megfelelő eszközök, módszerek felhasználásával információkat gyűjtenie, azokat feldolgozni, értékelni.
Miért tartja fontosnak a környezeti nevelést? Mit tanulhatnak, hogyan tanulnak a gyerekek az erdei iskolában?
Az erdei iskolai tevékenységek olyan témakörökkel foglalkoznak, amelyek közelebb viszik a természetet a gyerekekhez. Mivel a programok különböző tematikák köré szerveződnek, a gyerekek, pedagógusok kiválaszthatják, hogy mely az a téma, amely érdekesebb, kevesebb szó esett róla az iskolában. Ugyanakkor az erdei iskola biztosítja a szociális tanulás lehetőségét, a személyiség- és közösségfejlesztést, ráveszi a gyereket, hogy nyisson, kommunikáljon, kezdeményezzen a közösség számára fontos tevékenységet, vegye észre a feladatot.
Kiknek ajánlják, milyen korosztálynak?
A különböző témakörű és életkornak megfelelő programok lehetőséget biztosítanak, hogy akár óvodás csoportok, akár általános, középiskolás diákok hasznosan, tanulva tölthessék el itt az időt.
Milyen viszonyban van az erdei iskola a „hagyományos iskolával”?
A legszembetűnőbb különbség, hogy az ismeretátadás nem osztályteremben történik, a módszerek eltérnek a megszokottaktól, ugyanakkor a tartalmat nem központilag szabják meg, hanem a résztvevők érdeklődési köre szerint alakítható. Mindezek segítségével a diákok olyan ismeretekre tehetnek szert, amelyeket a hagyományos rendszerben nem igazán van lehetőségük, vagy éppenséggel felületesen kerül szóba. Fontos, hogy a gyerekek lássák a természet sokszínűségét, azt hogy milyen sok faj él körülöttünk, felismerjék azokat, hiszen csak így fogják értékelni, megbecsülni azt. Ennek eredményeként rájöhetnek, hogy nem csak galamb és veréb az, ami bennünket körülvesz.
Milyen jövőbeni terveik vannak az Erdei Iskolát illetően?
Az idei év egy tesztnek is tekinthető, hiszen elindult egy folyamat, alakul egy stratégia, amely az elkövetkező évek erdei iskolai tevékenységét, fejlődési irányát kellene meghatározza. Elkészültek az első programtervek, az oktatóanyagok egy részét sikerült beszerezni. Nem utolsó sorban jó néhány konkrét program dátumait is sikerült leszögezni, és ezáltal az idén Hargita megyéből közel 500 gyerek fog részt venni a tevékenységekben.
Az elkövetkezőkre vonatkozóan tervekből nincs hiány. Ahhoz, hogy valóban egy összetett programot lehessen biztosítani az egész Villát ennek kell alárendelni, ennek megfelelően kialakítani, bútorzattal, oktatóanyagokkal. Előadótermeket kell kialakítani, a Villához tartozó hatalmas udvart szintén fel kell szerelni interaktív oktatóanyagokkal, tanösvényeket kialakítani a vidéken, amelyet be lehet vonni a központ tevékenységeibe.
A Villa mellett a tervek szerint elő kellene segíteni az erdei iskolai mozgalmat a megyében, ennek érdekében több régióban is épületek „fogadnák be” az erdei iskolát, ahova az adott régió diákjai könnyebben eljutnának. Egy életképes megoldás lehet az is, hogy kis tananyagcsomagokat kapnak egyes régiók, hogy akár tanórák keretében lehessen egy-egy érdekes témakörről beszélni, ezáltal sokkal több diák kapcsolódhat be, lehet haszonélvezője.
Ha mindezekhez akarat és megfelelő anyagi forrás társul, akkor minden bizonnyal néhány éven belül akár országos szinten is egyedi oktatóközpont jöhet létre.
Szombaton indul a Népiskola Erdei Iskola programja. Mire számíthatnak szombaton a Családi Napra érkezők?
A Családi Nap alkalmával a résztvevők bepillantást nyerhetnek az erdei iskolai tevékenységekbe, megismerhetik a különböző oktatóanyagokat, mesélünk arról, hogy milyen programokra lehet jelentkezni. Ez alkalommal egy kis kirándulást, kincskeresést is szervezünk, amely során ízelítőt kaphatnak tevékenységeinkből, játékosan ismerkedhetnek meg a növény- és állatvilággal. A kirándulás után pedig a Népiskola tanáraival kézműveskedni lehet, lesz nemezelés, népi ostor fonás, hangszerkészítés, madáretető készítés valamint közös játékok a Kópé Góbé Tanoda közreműködésével. Az erdei iskolai program megismertetésén túl, a Családi Nap célja a kikapcsolódás, hagyjuk otthon a gondokat, töltsünk el egy aktív napot együtt a családunkkal, játsszunk, kiránduljunk, ismerkedjünk. Erre várunk szerettel minden Hargita megyei családot!